ZV50K2220801NIR1HT — TVS Varistor, 50 V, 65 V, ZVHT Series, 135 V, 2220 [5650 Metric], Multilayer Varistor (MLV)
Illustrative purposes only
ZV50K2220801NIR1HT
TVS Varistor, 50 V, 65 V, ZVHT Series, 135 V, 2220 [5650 Metric], Multilayer Varistor (MLV)
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: TVS Varistors
  • SVHC: No SVHC (20-Jun-2016)
  • Product Range: ZVHT Series
  • Varistor Type: Multilayer Varistor (MLV)
  • Voltage Rating VAC: 50V
  • Voltage Rating VDC: 65V
  • Varistor Case Style: 2220 [5650 Metric]
  • Clamping Voltage Vc Max: 135V
  • Peak Energy (10/1000uS): 5.8J
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Operating Temperature Min: -55°C
  • Peak Surge Current @ 8/20µs: 800A