SRR6040A-5R0Y — Power Inductor (SMD), 5 µH, 2.9 A, Shielded, 2.63 A, SRR6040A Series
Illustrative purposes only
SRR6040A-5R0Y
Power Inductor (SMD), 5 µH, 2.9 A, Shielded, 2.63 A, SRR6040A Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:5µH; RMS Current (Irms):2.9A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):2.63A; Product Range:SRR6040A Series; Power Inductor Case:6.7mm x 6.7mm x 4mm; DC Res
  • Inductance: 5µH
  • Product Range: SRR6040A Series
  • Product Width: 6.7mm
  • Product Height: 4mm
  • Product Length: 6.7mm
  • DC Resistance Max: 0.025ohm
  • RMS Current (Irms): 2.9A
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 2.63A