RBQ20BM65AFHTL — Schottky Rectifier, 65 V, 20 A, Dual Common Cathode, TO-252 (DPAK), 3 Pins, 630 mV
Illustrative purposes only
RBQ20BM65AFHTL
Schottky Rectifier, 65 V, 20 A, Dual Common Cathode, TO-252 (DPAK), 3 Pins, 630 mV
  • Manufacturer: ROHM
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:65V; Forward Current If(AV):20A; Diode Configuration:Dual Common Cathode; Diode Case Style:TO-252; No. of Pins:3Pins; Forward Voltage VF Max:630mV
  • SVHC: Lead (23-Jan-2024)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: AEC-Q101
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: TO-252 (DPAK)
  • Diode Configuration: Dual Common Cathode
  • Forward Voltage Max: 630mV
  • Forward Surge Current: 100A
  • Average Forward Current: 20A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 65V