IHW40N135R5XKSA1 — IGBT, 80 A, 1.65 V, 394 W, 1.35 kV, TO-247, 3 Pins
Illustrative purposes only
IHW40N135R5XKSA1
IGBT, 80 A, 1.65 V, 394 W, 1.35 kV, TO-247, 3 Pins
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Single IGBTs
  • DC Collector Current:80A; Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on):1.65V; Power Dissipation Pd:394W; Collector Emitter Voltage V(br)ceo:1.35kV; Transistor Case Style:TO-247; No. of Pi
  • MSL: MSL 1 - Unlimited
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: -
  • Power Dissipation: 394W
  • Transistor Mounting: Through Hole
  • Transistor Case Style: TO-247
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Continuous Collector Current: 80A
  • Collector Emitter Voltage Max: 1.35kV
  • Collector Emitter Saturation Voltage: 1.65V