IGW50N60TFKSA1 — IGBT, 50 A, 2 V, 333 W, 600 V, TO-247, 3 Pins
Illustrative purposes only
IGW50N60TFKSA1
IGBT, 50 A, 2 V, 333 W, 600 V, TO-247, 3 Pins
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Single IGBTs
  • DC Collector Current:50A; Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on):2V; Power Dissipation Pd:333W; Collector Emitter Voltage V(br)ceo:600V; Transistor Case Style:TO-247; No. of Pins:3Pins; Operati
  • MSL: -
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: -
  • Power Dissipation: 333W
  • Transistor Mounting: Through Hole
  • Transistor Case Style: TO-247
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Continuous Collector Current: 50A
  • Collector Emitter Voltage Max: 600V
  • Collector Emitter Saturation Voltage: 2V