FS3L30R07W2H3FB11BPSA2 — IGBT Module, Twelve Pack, 30 A, 1.5 V, 135 W, 175 °C, Module
Illustrative purposes only
FS3L30R07W2H3FB11BPSA2
IGBT Module, Twelve Pack, 30 A, 1.5 V, 135 W, 175 °C, Module
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: IGBT Modules
  • Available until stocks are exhausted Alternative available
  • SVHC: No SVHC (27-Jun-2018)
  • Product Range: EasyPACK CoolSiC
  • IGBT Technology: IGBT 3 [Trench/Field Stop]
  • IGBT Termination: Press Fit
  • Power Dissipation: 135W
  • IGBT Configuration: Twelve Pack
  • Transistor Mounting: Panel
  • DC Collector Current: 30A
  • Power Dissipation Pd: 135W
  • Transistor Case Style: Module
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Junction Temperature Tj Max: 175°C
  • Continuous Collector Current: 30A
  • Collector Emitter Voltage Max: 650V
  • Collector Emitter Voltage V(br)ceo: 650V
  • Collector Emitter Saturation Voltage: 1.5V
  • Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on): 1.5V