DHG10I1800PA — Fast / Ultrafast Diode, 1.8 kV, 10 A, Single, 2.23 V, 300 ns, 60 A
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
DHG10I1800PA
Fast / Ultrafast Diode, 1.8 kV, 10 A, Single, 2.23 V, 300 ns, 60 A
  • Manufacturer: IXYS SEMICONDUCTOR
  • Product type: Fast & Ultrafast Recovery Rectifier Diodes
  • SVHC: No SVHC (12-Jan-2017)
  • No. of Pins: 2 Pin
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Case Style: TO-220AC
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 2.23V
  • Forward Surge Current: 60A
  • Reverse Recovery Time: 300ns
  • Average Forward Current: 10A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.8kV