CN240A05 — Solid State Relay, CN Series, Mini SIP, SPST-NO, 2 A, 280 VAC, PCB, Through Hole, Zero Crossing
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
CN240A05
Solid State Relay, CN Series, Mini SIP, SPST-NO, 2 A, 280 VAC, PCB, Through Hole, Zero Crossing
  • Manufacturer: SENSATA/CRYDOM
  • Product type:
  • Contact Configuration:SPST-NO; Load Current:2A; Operating Voltage Max:280VAC; Relay Mounting:PCB; Relay Terminals:Through Hole; Switching Mode:Zero Voltage Turn On; Operating Volta
  • Load Current: 2A
  • Product Range: CN Series
  • Relay Mounting: PCB
  • Switching Mode: Zero Crossing
  • Relay Terminals: Through Hole
  • Control Voltage Max: 12VDC
  • Control Voltage Min: 3VDC
  • Contact Configuration: SPST-NO
  • Operating Voltage Max: 280VAC
  • Operating Voltage Min: 24VAC