ZV60K2220801NIR1HT — TVS Varistor, 60 V, 85 V, ZVHT Series, 165 V, 2220 [5650 Metric], Multilayer Varistor (MLV)
Illustrative purposes only
ZV60K2220801NIR1HT
TVS Varistor, 60 V, 85 V, ZVHT Series, 165 V, 2220 [5650 Metric], Multilayer Varistor (MLV)
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Product Range: ZVHT Series
  • Varistor Type: Multilayer Varistor (MLV)
  • Voltage Rating VAC: 60V
  • Voltage Rating VDC: 85V
  • Varistor Case Style: 2220 [5650 Metric]
  • Clamping Voltage Vc Max: 165V
  • Peak Energy (10/1000uS): 6.2J
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Operating Temperature Min: -55°C
  • Peak Surge Current @ 8/20µs: 800A