ZV50S2220452NIR1 — TVS Varistor, 50 V, 63 V, ZV Series, 115 V, 2220 [5650 Metric], Multilayer Varistor (MLV)
Illustrative purposes only
ZV50S2220452NIR1
TVS Varistor, 50 V, 63 V, ZV Series, 115 V, 2220 [5650 Metric], Multilayer Varistor (MLV)
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: TVS Varistors
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Product Range: ZV Series
  • Varistor Type: Multilayer Varistor (MLV)
  • Voltage Rating VAC: 50V
  • Voltage Rating VDC: 63V
  • Varistor Case Style: 2220 [5650 Metric]
  • Clamping Voltage Vc Max: 115V
  • Peak Energy (10/1000uS): -
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Operating Temperature Min: -55°C