VX80M100PW-M3/P — Schottky Rectifier, 100 V, 80 A, Dual Common Cathode, TO-247AD, 3 Pins, 840 mV
Illustrative purposes only
VX80M100PW-M3/P
Schottky Rectifier, 100 V, 80 A, Dual Common Cathode, TO-247AD, 3 Pins, 840 mV
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • SVHC: Lead (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: TMBS Series
  • Qualification: -
  • Diode Mounting: Through Hole
  • Diode Case Style: TO-247AD
  • Diode Configuration: Dual Common Cathode
  • Forward Voltage Max: 840mV
  • Forward Surge Current: 550A
  • Average Forward Current: 80A
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 100V