VSSAF5L45-M3/6A — Schottky Rectifier, 45 V, 5 A, Single, DO-221AC, 2 Pins, 560 mV
Illustrative purposes only
VSSAF5L45-M3/6A
Schottky Rectifier, 45 V, 5 A, Single, DO-221AC, 2 Pins, 560 mV
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • Diode Configuration:Single; Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:45V; Forward Current If(AV):5A; Forward Voltage VF Max:560mV; Forward Surge Current Ifsm Max:100A; Operating Temperature
  • SVHC: Lead (04-Feb-2026)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: VSSAF
  • Qualification: -
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: DO-221AC
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 560mV
  • Forward Surge Current: 100A
  • Average Forward Current: 5A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 45V