VS-VSKT91/16 — THYRISTOR MODULE, 1.6KV, ADD-A-PAK
Illustrative purposes only
VS-VSKT91/16
THYRISTOR MODULE, 1.6KV, ADD-A-PAK
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Thyristors - SCR Modules
  • SVHC: To Be Advised
  • No. of Pins: 7Pins
  • Product Range: -
  • SCR Module Type: Series Connected - SCRs
  • Thyristor Mounting: Panel
  • On State RMS Current: 210A
  • Thyristor Case Style: TO-240AA
  • Average Forward Current: 95A
  • Gate Trigger Current Max: 150mA
  • Gate Trigger Voltage Max: 2.5V
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.6kV
  • Peak Repetitive Off State Voltage: 1.6kV