VS-VSKT56/16 — THYRISTOR DIODE MOD, 1.6KV, 135A/TO240AA
Illustrative purposes only
VS-VSKT56/16
THYRISTOR DIODE MOD, 1.6KV, 135A/TO240AA
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Thyristors - SCR Modules
  • SVHC: To Be Advised
  • No. of Pins: 7Pins
  • Product Range: VS-VSK.56xx
  • SCR Module Type: Series Connected - SCRs
  • Thyristor Mounting: Panel
  • On State RMS Current: 135A
  • Thyristor Case Style: TO-240AA
  • Average Forward Current: 60A
  • Gate Trigger Current Max: 150mA
  • Gate Trigger Voltage Max: 2.5V
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.6kV
  • Peak Repetitive Off State Voltage: 1.6kV