VS-VSKT500-16PBF — Thyristor Diode Module, Two Isolated SCR, 1.6 kV, 200 mA, 500 A, 785 A
Illustrative purposes only
VS-VSKT500-16PBF
Thyristor Diode Module, Two Isolated SCR, 1.6 kV, 200 mA, 500 A, 785 A
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Thyristors - SCR Modules
  • SVHC: To Be Advised
  • No. of Pins: 7Pins
  • Product Range: VS-VSKT500-xxPbF
  • SCR Module Type: Two Isolated SCR
  • Thyristor Mounting: Panel
  • On State RMS Current: 785A
  • Thyristor Case Style: Super MAGN-A-PAK
  • Average Forward Current: 500A
  • Gate Trigger Current Max: 200mA
  • Gate Trigger Voltage Max: 3V
  • Operating Temperature Max: 130°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.6kV
  • Peak Repetitive Off State Voltage: 1.6kV