VS-VSKT162/16PBF — Thyristor Module, Series Connected, 160 A, 1600 V
Illustrative purposes only
VS-VSKT162/16PBF
Thyristor Module, Series Connected, 160 A, 1600 V
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Thyristors - SCR Modules
  • SCR Module Type:Series Connected - SCRs; Peak Repetitive Off-State Voltage, Vdrm:1.6kV; Gate Trigger Current Max, Igt:150mA; Current It av:160A; On State RMS Current IT(rms):355A; Peak Non
  • SVHC: Lead (08-Jul-2021)
  • No. of Pins: 7Pins
  • Product Range: -
  • SCR Module Type: Series Connected - SCRs
  • Thyristor Mounting: Panel
  • On State RMS Current: 355A
  • Thyristor Case Style: INT-A-PAK
  • Average Forward Current: 160A
  • Gate Trigger Current Max: 150mA
  • Gate Trigger Voltage Max: 2.5V
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.6kV
  • Peak Repetitive Off State Voltage: 1.6kV