VS-STPS20L15D-M3 — Schottky Rectifier, 15 V, 20 A, Single, TO-220AC, 2 Pins, 410 mV
Illustrative purposes only
VS-STPS20L15D-M3
Schottky Rectifier, 15 V, 20 A, Single, TO-220AC, 2 Pins, 410 mV
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:15V; Forward Current If(AV):20A; Diode Configuration:Single; Diode Case Style:TO-220AC; No. of Pins:2Pins; Forward Voltage VF Max:410mV; Forwa
  • SVHC: Lead (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Mounting: Through Hole
  • Diode Case Style: TO-220AC
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 410mV
  • Forward Surge Current: 700A
  • Average Forward Current: 20A
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 15V