VS-SC90BA65 — Silicon Carbide Schottky Diode, Bridge, 650 V, 90 A, 164 nC, SOT-227
Illustrative purposes only
VS-SC90BA65
Silicon Carbide Schottky Diode, Bridge, 650 V, 90 A, 164 nC, SOT-227
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Silicon Carbide Schottky Diodes
  • SVHC: To Be Advised
  • No. of Pins: 4 Pin
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Mounting: Panel
  • Diode Case Style: SOT-227
  • Diode Configuration: Bridge
  • Average Forward Current: 90A
  • Total Capacitive Charge: 164nC
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 650V