VS-HFA30PA60C-N3 — Fast / Ultrafast Diode, 600 V, 30 A, Dual Common Cathode, 2 V, 60 ns, 150 A
Illustrative purposes only
VS-HFA30PA60C-N3
Fast / Ultrafast Diode, 600 V, 30 A, Dual Common Cathode, 2 V, 60 ns, 150 A
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Fast & Ultrafast Recovery Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:600V; Forward Current If(AV):30A; Diode Configuration:Dual Common Cathode; Forward Voltage VF Max:2V; Reverse Recovery Time trr Max:60ns; Forward
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 3 Pin
  • Product Range: HEXFRED
  • Qualification: -
  • Diode Case Style: TO-247AC
  • Diode Configuration: Dual Common Cathode
  • Forward Voltage Max: 2V
  • Forward Surge Current: 150A
  • Reverse Recovery Time: 60ns
  • Average Forward Current: 30A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 600V