VS-HFA25TB60-M3 — Fast / Ultrafast Diode, 600 V, 25 A, Single, 1.7 V, 75 ns, 225 A
Illustrative purposes only
VS-HFA25TB60-M3
Fast / Ultrafast Diode, 600 V, 25 A, Single, 1.7 V, 75 ns, 225 A
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Fast & Ultrafast Recovery Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:600V; Forward Current If(AV):25A; Diode Configuration:Single; Forward Voltage VF Max:1.7V; Reverse Recovery Time trr Max:75ns; Forward Surge Cur
  • SVHC: Lead (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 2 Pin
  • Product Range: HEXFRED
  • Qualification: -
  • Diode Case Style: TO-220AC
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 1.7V
  • Forward Surge Current: 225A
  • Reverse Recovery Time: 75ns
  • Average Forward Current: 25A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 600V