VS-HFA16TA60CPBF — Fast / Ultrafast Diode, Soft, 600 V, 8 A, Dual Common Cathode, 1.7 V, 55 ns, 60 A
Illustrative purposes only
VS-HFA16TA60CPBF
Fast / Ultrafast Diode, Soft, 600 V, 8 A, Dual Common Cathode, 1.7 V, 55 ns, 60 A
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Fast & Ultrafast Recovery Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:600V; Forward Current If(AV):8A; Diode Configuration:Dual Common Cathode; Forward Voltage VF Max:1.7V; Reverse Recovery Time trr Max:55ns; Forward Surge
  • No. of Pins: 3 Pin
  • Product Range: HEXFRED Series
  • Qualification: -
  • Diode Case Style: TO-220AB
  • Diode Configuration: Dual Common Cathode
  • Forward Voltage Max: 1.7V
  • Forward Surge Current: 60A
  • Reverse Recovery Time: 55ns
  • Average Forward Current: 8A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 600V