VS-HFA16TA60C-M3 — Fast / Ultrafast Diode, 600 V, 16 A, Dual Common Cathode, 2.1 V, 55 ns, 60 A
Illustrative purposes only
VS-HFA16TA60C-M3
Fast / Ultrafast Diode, 600 V, 16 A, Dual Common Cathode, 2.1 V, 55 ns, 60 A
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Fast & Ultrafast Recovery Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:600V; Forward Current If(AV):16A; Diode Configuration:Dual Common Cathode; Forward Voltage VF Max:2.1V; Reverse Recovery Time trr Max:55ns; Forwar
  • SVHC: Lead (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 3 Pin
  • Product Range: HEXFRED
  • Qualification: -
  • Diode Case Style: TO-220AB
  • Diode Configuration: Dual Common Cathode
  • Forward Voltage Max: 2.1V
  • Forward Surge Current: 60A
  • Reverse Recovery Time: 55ns
  • Average Forward Current: 16A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 600V