VS-HFA15PB60-N3 — Fast / Ultrafast Diode, 600 V, 15 A, Single, 1.7 V, 60 ns, 150 A
Illustrative purposes only
VS-HFA15PB60-N3
Fast / Ultrafast Diode, 600 V, 15 A, Single, 1.7 V, 60 ns, 150 A
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Fast & Ultrafast Recovery Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:600V; Forward Current If(AV):15A; Diode Configuration:Single; Forward Voltage VF Max:1.7V; Reverse Recovery Time trr Max:60ns; Forward Surge Cur
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 2 Pin
  • Product Range: HEXFRED
  • Qualification: -
  • Diode Case Style: TO-247AC
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 1.7V
  • Forward Surge Current: 150A
  • Reverse Recovery Time: 60ns
  • Average Forward Current: 15A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 600V