VS-C20ET07T-M3 — Silicon Carbide Schottky Diode, Single, 650 V, 20 A, 68 nC, TO-220AC
Illustrative purposes only
VS-C20ET07T-M3
Silicon Carbide Schottky Diode, Single, 650 V, 20 A, 68 nC, TO-220AC
  • SVHC: To Be Advised
  • No. of Pins: 2 Pin
  • Diode Configuration: Single
  • Average Forward Current: 20A
  • Total Capacitive Charge: 68nC
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 650V