VS-C12ET07T-M3 — Silicon Carbide Schottky Diode, Single Dual Cathode, 650 V, 12 A, 33 nC, TO-220AC
Illustrative purposes only
VS-C12ET07T-M3
Silicon Carbide Schottky Diode, Single Dual Cathode, 650 V, 12 A, 33 nC, TO-220AC
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Silicon Carbide Schottky Diodes
  • SVHC: Lead (17-Jan-2022)
  • No. of Pins: 2 Pin
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Mounting: Through Hole
  • Diode Case Style: TO-220AC
  • Diode Configuration: Single Dual Cathode
  • Average Forward Current: 12A
  • Total Capacitive Charge: 33nC
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 650V