VS-C10ET07T-M3 — Silicon Carbide Schottky Diode, Single, 650 V, 10 A, 28 nC, TO-220AC
Illustrative purposes only
VS-C10ET07T-M3
Silicon Carbide Schottky Diode, Single, 650 V, 10 A, 28 nC, TO-220AC
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Silicon Carbide Schottky Diodes
  • Available until stocks are exhausted
  • SVHC: To Be Advised
  • No. of Pins: 2 Pin
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Mounting: Through Hole
  • Diode Case Style: TO-220AC
  • Diode Configuration: Single
  • Average Forward Current: 10A
  • Total Capacitive Charge: 28nC
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 650V