VS-90MT160KPBF — Bridge Rectifier, Three Phase, 1.6 kV, 90 A, Module, 6 Pins, 1.65 V
Illustrative purposes only
VS-90MT160KPBF
Bridge Rectifier, Three Phase, 1.6 kV, 90 A, Module, 6 Pins, 1.65 V
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Bridge Rectifier Diodes
  • No. of Phases:Three Phase; Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:1.6kV; Forward Current If(AV):90A; Bridge Rectifier Case Style:Module; Forward Voltage VF Max:1.65V; No. of Pins:6Pins;
  • SVHC: No SVHC (17-Dec-2014)
  • No. of Pins: 6Pins
  • No. of Phases: Three Phase
  • Product Range: -
  • Forward Voltage Max: 1.65V
  • Forward Surge Current: 810A
  • Average Forward Current: 90A
  • Bridge Rectifier Mounting: Panel Mount
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Bridge Rectifier Case Style: Module
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.6kV