VS-90APS08L-M3 — Standard Recovery Diode, 800 V, 90 A, Single, 1.2 V, 915 A
Illustrative purposes only
VS-90APS08L-M3
Standard Recovery Diode, 800 V, 90 A, Single, 1.2 V, 915 A
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Standard Recovery Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:800V; Forward Current If(AV):90A; Diode Configuration:Single; Forward Voltage VF Max:1.2V; Reverse Recovery Time trr Max:-; Forward Surge Curren
  • SVHC: Lead (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 1.2V
  • Forward Surge Current: 915A
  • Reverse Recovery Time: -
  • Average Forward Current: 90A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 800V