VS-90APF12L-M3 — Standard Recovery Diode, 1.2 kV, 90 A, Single, 1.38 V, 480 ns, 850 A
Illustrative purposes only
VS-90APF12L-M3
Standard Recovery Diode, 1.2 kV, 90 A, Single, 1.38 V, 480 ns, 850 A
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Standard Recovery Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:1.2kV; Forward Current If(AV):90A; Diode Configuration:Single; Forward Voltage VF Max:1.38V; Reverse Recovery Time trr Max:480ns; Forward Surge
  • SVHC: Lead (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 1.38V
  • Forward Surge Current: 850A
  • Reverse Recovery Time: 480ns
  • Average Forward Current: 90A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.2kV