VS-81RIA120PBF — Thyristor Module, 80 A, 1200 V
Illustrative purposes only
VS-81RIA120PBF
Thyristor Module, 80 A, 1200 V
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Thyristors - SCR Modules
  • SCR Module Type: Single SCR
  • Thyristor Mounting: Stud Mount
  • Holding Current Max: 200mA
  • On State RMS Current: 125A
  • Thyristor Case Style: TO-209AC
  • Average Forward Current: 80A
  • Average On State Current: 80A
  • Gate Trigger Current Max: 120mA
  • Gate Trigger Voltage Max: 2.5V
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.2kV
  • Peak Repetitive Off State Voltage: 1.2kV