VS-80RIA120 — Thyristor Module, 80 A, 1200 V
Illustrative purposes only
VS-80RIA120
Thyristor Module, 80 A, 1200 V
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Thyristors - SCR Modules
  • SCR Module Type:Single SCR; Peak Repetitive Off-State Voltage, Vdrm:1.2kV; Gate Trigger Current Max, Igt:120mA; Current It av:80A; On State RMS Current IT(rms):125A; Peak Non Rep Surge Cur
  • SVHC: Lead (08-Jul-2021)
  • No. of Pins: -
  • Product Range: -
  • SCR Module Type: Single SCR
  • Thyristor Mounting: Stud Mount
  • On State RMS Current: 125A
  • Thyristor Case Style: TO-209AC
  • Average Forward Current: 80A
  • Gate Trigger Current Max: 120mA
  • Gate Trigger Voltage Max: 2.5V
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.2kV
  • Peak Repetitive Off State Voltage: 1.2kV