VS-80EBU04 — Fast / Ultrafast Diode, 400 V, 80 A, Single, 1.3 V, 50 ns, 800 A
Illustrative purposes only
VS-80EBU04
Fast / Ultrafast Diode, 400 V, 80 A, Single, 1.3 V, 50 ns, 800 A
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Fast & Ultrafast Recovery Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:400V; Forward Current If(AV):80A; Diode Configuration:Single; Forward Voltage VF Max:1.3; Available until stocks are exhausted Alternative available
  • No. of Pins: 2 Pin
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Case Style: PowerTab
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 1.3V
  • Forward Surge Current: 800A
  • Reverse Recovery Time: 50ns
  • Average Forward Current: 80A
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 400V