VS-65EPF06L-M3 — Standard Recovery Diode, 600 V, 65 A, Single, 1.32 V, 180 ns, 700 A
Illustrative purposes only
VS-65EPF06L-M3
Standard Recovery Diode, 600 V, 65 A, Single, 1.32 V, 180 ns, 700 A
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Standard Recovery Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:600V; Forward Current If(AV):65A; Diode Configuration:Single; Forward Voltage VF Max:1.32V; Reverse Recovery Time trr Max:180ns; Forward Surge C
  • SVHC: Lead (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Case Style: TO-247AD
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 1.32V
  • Forward Surge Current: 700A
  • Reverse Recovery Time: 180ns
  • Average Forward Current: 65A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 600V