VS-63CPQ100-N3 — Schottky Rectifier, 100 V, 60 A, Dual Common Cathode, TO-247AC, 3 Pins, 920 mV
Illustrative purposes only
VS-63CPQ100-N3
Schottky Rectifier, 100 V, 60 A, Dual Common Cathode, TO-247AC, 3 Pins, 920 mV
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:100V; Forward Current If(AV):60A; Diode Configuration:Dual Common Cathode; Diode Case Style:TO-247AC; No. of Pins:3Pins; Forward Voltage VF Ma
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: VS-63
  • Qualification: -
  • Diode Mounting: Through Hole
  • Diode Case Style: TO-247AC
  • Diode Configuration: Dual Common Cathode
  • Forward Voltage Max: 920mV
  • Forward Surge Current: 2.2kA
  • Average Forward Current: 60A
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 100V