VS-60EPU06L-N3 — Fast / Ultrafast Diode, 600 V, 60 A, Single, 1.68 V, 81 ns, 600 A
Illustrative purposes only
VS-60EPU06L-N3
Fast / Ultrafast Diode, 600 V, 60 A, Single, 1.68 V, 81 ns, 600 A
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Fast & Ultrafast Recovery Rectifier Diodes
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 2 Pin
  • Product Range: FRED Pt Series
  • Qualification: AEC-Q101
  • Diode Case Style: TO-247AD
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 1.68V
  • Forward Surge Current: 600A
  • Reverse Recovery Time: 81ns
  • Average Forward Current: 60A
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 600V