VS-60CPH03PBF — Fast / Ultrafast Diode, 300 V, 60 A, Dual Common Cathode, 1.25 V, 39 ns, 300 A
Illustrative purposes only
VS-60CPH03PBF
Fast / Ultrafast Diode, 300 V, 60 A, Dual Common Cathode, 1.25 V, 39 ns, 300 A
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Fast & Ultrafast Recovery Rectifier Diodes
  • No. of Pins: 3 Pin
  • Product Range: VS-60
  • Diode Case Style: TO-247AC
  • Diode Configuration: Dual Common Cathode
  • Forward Voltage Max: 1.25V
  • Forward Surge Current: 300A
  • Reverse Recovery Time: 39ns
  • Average Forward Current: 60A
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 300V