VS-60APU04-N3 — Standard Recovery Diode, 400 V, 60 A, Single, 1.25 V, 85 ns, 600 A
Illustrative purposes only
VS-60APU04-N3
Standard Recovery Diode, 400 V, 60 A, Single, 1.25 V, 85 ns, 600 A
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Standard Recovery Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:400V; Forward Current If(AV):60A; Diode Configuration:Single; Forward Voltage VF Max:1.25V; Reverse Recovery Time trr Max:85ns; Forward Surge Curren
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Case Style: TO-247AC
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 1.25V
  • Forward Surge Current: 600A
  • Reverse Recovery Time: 85ns
  • Average Forward Current: 60A
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 400V