VS-60APU02-N3 — Fast / Ultrafast Diode, 200 V, 60 A, Single, 1.08 V, 28 ns, 800 A
Illustrative purposes only
VS-60APU02-N3
Fast / Ultrafast Diode, 200 V, 60 A, Single, 1.08 V, 28 ns, 800 A
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Fast & Ultrafast Recovery Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:200V; Forward Current If(AV):60A; Diode Configuration:Single; Forward Voltage VF Max:1.08V; Reverse Recovery Time trr Max:28ns; Forward Surge Curren
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 3 Pin
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Case Style: TO-247AC
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 1.08V
  • Forward Surge Current: 800A
  • Reverse Recovery Time: 28ns
  • Average Forward Current: 60A
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 200V