VS-45APS16L-M3 — Standard Recovery Diode, 1.6 kV, 45 A, Single, 1.16 V, 420 A
Illustrative purposes only
VS-45APS16L-M3
Standard Recovery Diode, 1.6 kV, 45 A, Single, 1.16 V, 420 A
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Standard Recovery Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:1.6kV; Forward Current If(AV):45A; Diode Configuration:Single; Forward Voltage VF Max:1.16V; Reverse Recovery Time trr Max:-; Forward Surge Cur
  • SVHC: Lead (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Case Style: TO-247AD
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 1.16V
  • Forward Surge Current: 420A
  • Reverse Recovery Time: -
  • Average Forward Current: 45A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.6kV