VS-40TTS12HM3 — Thyristor, 1.2 kV, 35 mA, 25 A, 40 A, TO-220AB, 3 Pins
Illustrative purposes only
VS-40TTS12HM3
Thyristor, 1.2 kV, 35 mA, 25 A, 40 A, TO-220AB, 3 Pins
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Thyristors - SCRs
  • Peak Repetitive Off-State Voltage, Vdrm:1.2kV; Gate Trigger Current Max, Igt:35mA; Current It av:25A; On State RMS Current IT(rms):40A; Thyristor Case Style:TO-220AB; No. of Pins:3
  • MSL: MSL 1 - Unlimited
  • SVHC: Lead (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: -
  • Thyristor Mounting: Through Hole
  • Holding Current Max: 100mA
  • On State RMS Current: 40A
  • Thyristor Case Style: TO-220AB
  • Average On State Current: 25A
  • Gate Trigger Current Max: 35mA
  • Gate Trigger Voltage Max: 1.3V
  • Operating Temperature Max: 140°C
  • Peak Non Repetitive Surge Current: 300A
  • Peak Repetitive Off State Voltage: 1.2kV