VS-40TPS16L-M3 — Thyristor, 1.6 kV, 150 mA, 35 A, 55 A, TO-247AD, 3 Pins
Illustrative purposes only
VS-40TPS16L-M3
Thyristor, 1.6 kV, 150 mA, 35 A, 55 A, TO-247AD, 3 Pins
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Thyristors - SCRs
  • Peak Repetitive Off-State Voltage, Vdrm:1.6kV; Gate Trigger Current Max, Igt:150mA; Current It av:35A; On State RMS Current IT(rms):55A; Thyristor Case Style:TO-247AD; No. of Pins:3Pi
  • MSL: MSL 1 - Unlimited
  • SVHC: Lead (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: -
  • Thyristor Mounting: Through Hole
  • Holding Current Max: 300mA
  • On State RMS Current: 55A
  • Thyristor Case Style: TO-247AD
  • Average On State Current: 35A
  • Gate Trigger Current Max: 150mA
  • Gate Trigger Voltage Max: 2.5V
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Peak Non Repetitive Surge Current: 420A
  • Peak Repetitive Off State Voltage: 1.6kV