VS-40TPS12APBF — Thyristor, 1.2 kV, 150 mA, 35 A, 55 A, TO-247AC, 3 Pins
Illustrative purposes only
VS-40TPS12APBF
Thyristor, 1.2 kV, 150 mA, 35 A, 55 A, TO-247AC, 3 Pins
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Thyristors - SCRs
  • No. of Pins: 3Pins
  • Thyristor Mounting: Through Hole
  • Holding Current Max: 200mA
  • On State RMS Current: 55A
  • Thyristor Case Style: TO-247AC
  • Average On State Current: 35A
  • Gate Trigger Current Max: 150mA
  • Gate Trigger Voltage Max: 2.5V
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Peak Non Repetitive Surge Current: 500A
  • Peak Repetitive Off State Voltage: 1.2kV