VS-40L15CTS-M3 — Schottky Rectifier, 15 V, 40 A, Dual Common Cathode, TO-263AB, 3 Pins, 520 mV
Illustrative purposes only
VS-40L15CTS-M3
Schottky Rectifier, 15 V, 40 A, Dual Common Cathode, TO-263AB, 3 Pins, 520 mV
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:15V; Forward Current If(AV):40A; Diode Configuration:Dual Common Cathode; Diode Case Style:TO-263AB; No. of Pins:3Pins; Forward Voltage VF Max:
  • SVHC: Lead (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: TO-263AB
  • Diode Configuration: Dual Common Cathode
  • Forward Voltage Max: 520mV
  • Forward Surge Current: 700A
  • Average Forward Current: 40A
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 15V