VS-40EPS12-M3 — Standard Recovery Diode, 1.2 kV, 40 A, Single, 1.1 V, 475 A
Illustrative purposes only
VS-40EPS12-M3
Standard Recovery Diode, 1.2 kV, 40 A, Single, 1.1 V, 475 A
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Standard Recovery Rectifier Diodes
  • SVHC: Lead (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Case Style: TO-247AC
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 1.1V
  • Forward Surge Current: 475A
  • Reverse Recovery Time: -
  • Average Forward Current: 40A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.2kV