VS-40EPS08PBF — Standard Recovery Diode, 800 V, 40 A, Single, 1.05 V, 475 A
Illustrative purposes only
VS-40EPS08PBF
Standard Recovery Diode, 800 V, 40 A, Single, 1.05 V, 475 A
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Standard Recovery Rectifier Diodes
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: VS-40
  • Diode Case Style: TO-247AC
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 1.05V
  • Forward Surge Current: 475A
  • Average Forward Current: 40A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 800V