VS-40CTQ045S-M3. — SCHOTTKY RECTIFIER, 45V, 40A, TO-263
Illustrative purposes only
VS-40CTQ045S-M3.
SCHOTTKY RECTIFIER, 45V, 40A, TO-263
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • No. of Pins: 3Pins
  • Diode Case Style: TO-263AB
  • Diode Configuration: Dual Common Cathode
  • Forward Voltage Max: 680mV
  • Forward Surge Current: 350A
  • Average Forward Current: 40A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 45V