VS-40CPQ045PBF — Schottky Rectifier, 45 V, 40 A, Dual Common Cathode, TO-247AC, 3 Pins, 490 mV
Illustrative purposes only
VS-40CPQ045PBF
Schottky Rectifier, 45 V, 40 A, Dual Common Cathode, TO-247AC, 3 Pins, 490 mV
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: VS-40
  • Diode Mounting: Through Hole
  • Diode Case Style: TO-247AC
  • Diode Configuration: Dual Common Cathode
  • Forward Voltage Max: 490mV
  • Forward Surge Current: 3.5kA
  • Average Forward Current: 40A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 45V