VS-30WQ03FNTR-M3 — Schottky Rectifier, 30 V, 3.5 A, Single, TO-252AA, 3 Pins, 450 mV
Illustrative purposes only
VS-30WQ03FNTR-M3
Schottky Rectifier, 30 V, 3.5 A, Single, TO-252AA, 3 Pins, 450 mV
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:30V; Forward Current If(AV):3.5A; Diode Configuration:Single; Diode Case Style:TO-252AA; No. of Pins:3Pins; Forward Voltage VF Max:450mV; Forward
  • SVHC: Lead (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: TO-252AA
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 450mV
  • Forward Surge Current: 535A
  • Average Forward Current: 3.5A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 30V