VS-30ETH06-M3 — Fast / Ultrafast Diode, 600 V, 30 A, Single, 2.6 V, 35 ns, 200 A
Illustrative purposes only
VS-30ETH06-M3
Fast / Ultrafast Diode, 600 V, 30 A, Single, 2.6 V, 35 ns, 200 A
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Fast & Ultrafast Recovery Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:600V; Forward Current If(AV):30A; Diode Configuration:Single; Forward Voltage VF Max:2.6V; Reverse Recovery Time trr Max:35ns; Forward Surge Cur
  • SVHC: To Be Advised
  • No. of Pins: 2 Pin
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Case Style: TO-220AC
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 2.6V
  • Forward Surge Current: 200A
  • Reverse Recovery Time: 35ns
  • Average Forward Current: 30A
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 600V