VS-30EPH03PBF — Fast / Ultrafast Diode, 300 V, 30 A, Single, 1.25 V, 55 ns, 300 A
Illustrative purposes only
VS-30EPH03PBF
Fast / Ultrafast Diode, 300 V, 30 A, Single, 1.25 V, 55 ns, 300 A
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Fast & Ultrafast Recovery Rectifier Diodes
  • No. of Pins: 2 Pin
  • Product Range: VS-30
  • Diode Case Style: TO-247AC
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 1.25V
  • Forward Surge Current: 300A
  • Reverse Recovery Time: 55ns
  • Average Forward Current: 30A
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 300V